Зареєстровано законопроект 3387 «Про надання захисту іноземцям та особам без громадянства»

Зареєстровано законопроект 3387 «Про надання захисту іноземцям та особам без громадянства»

З 1948 року, коли ухвалили Загальну декларацію прав людини, кожен має право шукати притулок від переслідувань в інших країнах і користуватися цим притулком.

На жаль, в Україні досі немає закону, який би комплексно регулював це питання. Діючий закон «Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту» ухвалювався в 2012 році й там не враховано низку директив Євросоюзу, що видавалися пізніше. Стаття 26 Конституції України передбачає, що іноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом. Але нормативна база для цього відсутня.

Між тим, за даними УВКБ ООН, станом на початок минулого року з 6,5 тис. шукачів притулку очікували рішення про свій статус від Державної міграційної служби, й лише сто осіб отримували позитивні результати. Переважна більшість – з Афганістану та Сирії – «гарячих точок», де не вщухає громадянська війна. Причому, 24% – це жінки, а 17% – діти.

Саме тому спільно з колегами по парламентському Комітет Верховної Ради України з прав людини зареєстрували законопроект 3387 «Про надання захисту іноземцям та особам без громадянства».

Він передбачає наступне:

– Вдосконалюється та розширюється понятійно-категоріальний апарат законодавства у сфері надання захисту іноземцям та особам без громадянства.

– Встановлюється порядок прийому заяв про захист осіб, які утримуються в установах попереднього ув’язнення, пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.

– Вдосконалюється порядок прийому заяв про захист на державному кордоні України.

– Встановлюються форми процедури про надання захисту (загальна та прискорена).

– Визначаються процедурні стандарти, пов’язані з проведенням індивідуальних співбесід із шукачами захисту, доказуванням та оцінкою заяв про захист, конфіденційністю під час проведення процедури надання захисту.

– Урегульовується питання звільнення шукачів захисту від кримінальної та адміністративної відповідальності.

– Усуваються законодавчі прогалини щодо звернення іноземців та осіб без громадянства із повторною заявою про захист.

– Регламентується поняття переслідування та серйозної шкоди.

– Визначається порядок інтеграції осіб, яким надано захист.

– Визначається порядок та підстави надання притулку в Україні, порядок його припинення та статус осіб, яким надано притулок.

– Шукачам захисту надаються соціальні гарантії.

Дуже розраховую на максимально швидке проходження законопроекту 3387 через усі парламентські процедури та позитивне голосування в сесійній залі Верховної Ради.

Буду вдячний кожному колезі за підтримку, громадському сектору та експертам за поради й конструктивну критику, а журналістам – за поширення цієї важливої для тисяч людей інформації!

(с) Дмитро Лубінець

Залишити відгук