Лубінець: “Донбас роблять зоною відчуження”

Лубінець: “Донбас роблять зоною відчуження”

Держгеонадра вперше виставлять на аукціон дозвіл на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку Азовської ділянки з Азовським рудопроявом цирконію – рідкісноземельного зруденіння строком на п’ять років. На об’єкті, який знаходиться в колишньому Нікольському районі, а нині в Маріупольському р-ні Донецької області, вже провели пошуково-розвідувальні роботи. 

“Вважаю, що продаж дозволу на геологорозвідку – це шлях до видобування цирконію, що може призвести до екологічної катастрофи в регіоні. Серед незадоволених і місцеві жителі, які бояться, що видобуток цирконію може сприяти викиду супутніх радіоактивних матеріалів. У місті Нікольське вже відбулися масові мітинги. Люди проти видобутку цирконію, і їх можна зрозуміти. Адже майже 10 років тому на Азовську ділянку з корисними копалинами уже зазіхали місцеві бізнесмени. Тоді жителі населених пунктів, на території яких знаходиться родовище, втрутилися у ситуацію і не дозволили проводити там незаконні роботи”, – зазначив Лубінець.

Нардеп повідомив. що надіслав депутатські запити до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Держгеонадр з вимогою відмінити торги та отримати висновки фахівців про безпеку місцевих жителів, інформацію, чи оцінювали наслідки таких торгів та наслідки п’ятирічної діяльності на ділянці.

Також, за його словами, будуть проведені широкі консультації з Комітетом екологічної політики та природокористування. 

“Переконаний, та цілком підтримую людей, які проживають у Нікольській селищній ОТГ, що спеціальний дозвіл на користування надрами Азовської ділянки, який хочуть виставити на аукціон, може отримати «недобросовісний» користувач. І внаслідок п’ятирічної діяльності там забрудниться навколишнє середовище: атмосферне повітря й водний басейн, а також утворяться відходи виробництва. 

Специфіка регіону Приазов’я така, що значна частина населення живе у селах, а отже користуються власними криницями та споживають воду для харчування й інших потреб саме з колодязів. Тому їхнє занепокоєння цілком обгрунтоване”, – пише Лубінець.

Парламент зазначає, що в Україні на екологічні проблеми звертають увагу тільки в тому разі, коли ситуація виходить з-під контролю й доводиться ліквідовувати наслідки, а не запобігати виникненню. А враховуючи корупційну складову, то часто екологічні служби й відомства просто “закривають очі” на небезпечні видобувні підприємства, які за хабарі приховують неперероблені викиди у водойми та атмосферу. 

“Тому люди, які проживають на території ділянки з рудопроявом цирконію, мають бути впевнені, що їм нічого не загрожує. Для довідки, токсикологічні властивості цирконієвих руд характеризуються можливим ураженням органів дихання – легень, розвитку пневмонії, сидерозу, фіброгенезу. А у працівників цирконієвих виробництв часто спостерігаються запаморочення, часті головні болі, риніти, фарингіти, виникати болі в області серця, а у крові зменшується кількість гемоглобіну. 

Зазначимо, що родовища цирконію на Донбасі геологи вважають чи не одним з найбільших у Європі. Його видобуток у промислових масштабах може принести мільйони доларів прибутку, однак, може загрожувати навколишній екосистемі, він радіоактивний та небезпечний”, – переконаний Лубінець.